E Likit Bilmeniz Gerekenler

E-Likit Çeşitleri Nelerdir? E-Likit Farkları Nelerdir?

Elektronik sigara likit çeşitleri, kendi aralarında çeşitli sınıflara ayrılırlar. E-likitler, sundukları farklı aromalara ek olarak farklı cihazlar için farklı içim deneyimleri sunarlar. Günümüzde elektronik sigara likit içerikleri için temelde %30 PG - %70 VG oranına sahip standart (Freebase Nikotin) e-likitler kullanılır; bu e-likit sınıfını diğerlerinden ayırmak için “standart likit” tabirini sık sık kullanıyoruz. Elektronik sigara likidi çeşitleri aşağıda sıralanmıştır.

* Standart E-Likitler (Freebase Nikotin): Bir elektronik sigara likiti içeriği farklı cihazlar için farklı şekillerde üretilseler de, benzer içerikler kullanılarak benzer şekilde üretilirler. Standart e-likit içerikleri %30 civarında PG yani “Propilen Glikol” içeren aromalı ve nikotin içeren sıvılardır. Bir elektronik sigara likiti içeriğinde PG seviyesi arttıkça, e-likit ile elde edilen buharın tütün sigarasına olan benzerliği artar. Bir e-sigara buharının ürettiği buharın, boğaz ve geniz üzerinde meydana getirdiği hisse “boğaz vurumu” adı verilir ve bu his, bir elektronik sigara likiti içeriğinde PG oranı arttıkça artar. Standart e-likit içeriklerinde, PG seviyesi %30 - %50 arasında değişir.

* Premium Likit / Premium E-Likit: Öncelikle bu isimde bir teknik bir kategori olmamasına rağmen kaliteli üst sınıf likitleri sınıflandırmak için kullanılan tabirdir Premium likit. Premium elektronik sigara likit içerikleri, %70 ve üstü oranlarda VG yani vejeteryan gliserol içerirler. Yüksek VG oranı, bir e-sigara likitinin daha yumuşak bir içim sunmasını sağlar; yani e-likit ile üretilen buhar, sigara dumanından daha çok nargile dumanına benzer ve ciğere çekilmesi daha kolay hale gelir. Elektronik nargile cihazları veya DTL (Sub – Ohm) içim için uygun olan Premium likit buharı, daha yumuşak bir içim sunabilir.

* Salt Likit: Salt likit, ıslak nikotin yapraklarından elde edilen ve “nikotin tuzu” olarak bilinen bir katkı maddesi ile güçlendirilmiş elektronik sigara likidi çeşitlerine verilen isimdir. Salt likit, salt e-likit içerikleri genellikle nikotin açısından zengindir ve fiyatları Premium likit, standart elektronik sigara likiti içeriklerine nazaran oldukça yüksektir. Likitlerin içeriğindeki nikotin oranı 1ML başına düşen nikotin oranı ile derecelendirilirler. Örnek olarak 30MG nikotinli bir likitte 1ML başına 3mg nikotin bulunmaktadır ve bundan dolayı salt likitlerin nikotin oranlarda yüksek olduğundan ve likitlerin içerisindeki en pahalı maddenin nikotin olmasından dolayı salt likit fiyatları diğer likitlere göre daha yüksektir.

Günümüzde salt e-likit içerikleri genellikle pod e-sigara, pod mod elektronik sigara modelleri için özel üretilen salt likit çeşitleri, watt değerleri 20 – 50 watt arasında değişen pod mod elektronik sigara modelleri için uygundur. Pod cihazlar az buhar meydana getirseler de, buhar nikotin açısından son derece zengin olduğu için sigara içimi için tatminkâr bir sonuç ortaya koyarlar. Yine bu elektronik sigara likiti içeriklerinde PG – VG oranı %50 VG - %50 PG şeklindedir.

Elektronik Sigara Likit Nedir?

Elektronik sigara likit, e-sigara cihazlarında kullanılmak üzere propilen glikol, vejetaryen glikol, saf su, sıvı nikotin, aromanın karıştırılması ve homojen bir hale getirilmesi ile üretilen bir tür sıvıdır ve e-likit, elektronik sigara likiti gibi isimlerle anılırlar. Elektronik sigara likidi içeriklerini, kullanılacakları cihazlara göre temelde iki ana kısımda değerlendirebiliriz. Kısaca e-likit çeşitleri arasında standart freebase nikotinli likit ve Salt nikotinli likit bulunur ve tüm bu likitler farklı türde elektronik sigara modelleri için kullanılırlar. Bu iki çeşidin haricinde dünya genelinde kendini ispatlamış kaliteli likitler içinde premium likit denilen bir kategoride bulunmaktadır fakat bunlar freebase nikotinli veya salt nikotinli olarak değerlendirilmemelidir her iki çeşittende bu kategori içerisinde bulunmaktadır. Kısaca söylemek gerekir ise e likit nikotini buhar halinde ve mide bulandırmayacak bir aroma ile almanızı sağlayan bir sıvıdır.

Elektronik Sigara Likiti Hangi Malzemelerden Üretilirler?

E-likit içeriklerini daha iyi anlamak için yapmanız gereken şey, bir elektronik sigara likiti içeriğini meydana getiren her malzemenin fonksiyon ve özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Çünkü, e-likit içeriklerinin –aromalarını saymazsak- arasındaki çeşitliliğin temelini, kullanılan malzemelerin oranı ve kullanım şekli belirliyor. Peki, e-likit içeriklerinde kullanılan malzemeler neler? Elektronik sigara likiti hangi malzemelerden üretiliyor?

* Propilen Glikol: Propilen glikol, renksiz ve hafif tatlı bir tada sahip olan bir tür katkı malzemesidir. Bu malzeme, günümüzde gıda sanayinde paketli gıdaların kurumasını engellemek, hafif nemli kalmasını sağlamak başta olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanılırlar. Elektronik sigara likidi içeriklerinin viskozitesini yani “akışkanlığını” arttırmak için kullanılan e PG ile ifade edilmektedir.

Standart e-likit içeriklerinde, PG oranı genellikle %30 civarında seyreder ve likitten üretilen buharın sigara dumanına benzeme oranını yükseltir; e-sigara kullanıcıları bu etkiye “boğaz vurumu” adını verirler. Premium elektronik sigara likitlerinde ise bu oran %30 - %50 oranında olabilir ve bu yüksek PG oranı, likitten üretilen buharın sigara dumanından çok nargile dumanına benzemesini ve daha rahat bir şekilde ciğere çekilmesini sağlar. PG, ilaçlarda ve gıda endüstrisinde sıklıkla kullanılan bir malzemedir ve E1520 kod adı ile anılır.

* Vejetaryen Glikol: Vejetaryen glikol, e-sigara dünyasında “VG” harfleri ile ifade edilen, şekerli bir içeriktir. VG, bir e-likit içeriğinin daha yoğun buhar vermesini sağlar ve genellikle VG oranı yüksek olan Premium likit içerikleri, mod e-sigara cihazları için üretilirler. Vejeteryan glikol, bitkisel bir içerik olduğundan daha “kaliteli” bir e-likit bileşeni olarak kabul edildiği için VG oranı yüksek elektronik sigara likiti içerikleri genellikle “Premium” olarak isimlendirilir ve Premium likit içeriklerinde VG oranı %50 - %90 oranında olabilir. Vejeteryan glikol aynı zamanda likit içeriğinin daha şekerli ve yapışkan olmasını sağlar. Vejeteryan glikol, gıda sanayiinde E422 kod numarası ile isimlendirilir.

* Sıvı Nikotin: Sıvı nikotin, e-likit içeriklerinde 0,3 – 0,6 veya 0,9 olarak ifade edilirler. Bu tanım bir elektronik sigara likiti içeriğinin her bir miliminde 0,3 – 0,6 veya 0,9 mg oranında nikotin bulunduğunu ifade etmektedir Sıvı nikotin, buhar haline gelen elektronik sigara likiti içeriğinin kullanıcıyı nikotin açısından tatmin etmesini sağlar. Temelinde tütün yapraklarından elde edilen nikotin tuzu bulunan sıvı nikotin, e-likit yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken bir üründür çünkü deri ile teması durumunda nikotin deri tarafından emilip nikotin zehirlenmesi gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

* Aroma: Elektronik sigara likiti içeriklerinin sizlere sunduğu en önemli avantajlardan birisi size son derece geniş bir aroma yelpazesi sunmasıdır. Meyve, tütün, kola, alkollü içecekler, dondurma, pasta, çikolata, kurabiye ve daha pek çok aroma, bir e-likit içeriğinin sigara gibi kötü koku salgılamasını engeller. Aromalar aynı zamanda hafif şekerli bir tada sahiptirler ve aromalarla birleşerek güzel bir lezzet – tat meydana getirirler.

* Nikotin Tuzu: Özellikle salt likit olarak bilinen içeriklerde kullanılan nikotin tuzu, tütün yaprakları üzerinde biriken ve kimyasal yapısı sofra tuzuna benzeyen bir madde kullanılarak üretilirler. Bu nedenle malzeme “nikotin tuzu” olarak bilinir ve e-likit içeriklerindeki bazlarda etkin rol oynar. Nikotin tuzu veya “salt” ile üretilmiş elektronik sigara likitleri pod mod e-sigara cihazları için özel üretilirler ve “salt likit” adını alırlar; bu elektronik sigara likitleri sigara içimi için ve düşük watt değerleri ile sigara dumanına benzer bir buhar elde etmek için idealdir.

E-Likitlerde PG - VG Oranı Ne Anlama Geliyor? Hangisini Seçmeliyim?

Bir elektronik sigara likiti kullanmaya karar vermeden önce, öncelikle e-sigara modelinizin özelliklerine ciddi ölçüde eğilmeli ve nasıl bir elektronik sigara içimi elde etmek istediğinize karar vermelisiniz. Aromalara gelince; e-likit içeriklerinin sizlere sunduğu farklı aromalardan damak tadınıza uygun olanları rahatlıkla seçebilirsiniz. Bir elektronik sigara likiti seçerken, aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekiyor.

* E-sigara cihazınızın modeli ve sınıfı

* Aroma ve tat yelpazesi konusundaki tercihiniz

* Sigara içimi - nargile içimi arasında karar vermek

* Elektronik sigara kullanma sıklığınız / süreniz.

Dünyadaki pek çok insanın sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durmasını sağlayan e-sigara farklı tiplere sahiptir. Bu tipler, kullanılacak e-likit içeriklerinin de karakterini ciddi ölçüde belirler.

Sigara içimi terimi, sık sık elektronik sigara kullananlar arasında duyduğunuz bir kavramdır. Bu kavram, bir elektronik sigara cihazının ürettiği buharın sigara dumanına benzerliğini ifade etmek için kullanılır. MTL (Mouth To Lung) olarak ifade edilen bu terim, sigara dumanına benzeyen buhar üretir ve bazı e-sigara modellerinde tercih edilir.

E-likit içeriklerinde bu oran PG veya nikotin ile sağlanır. Bu nedenle sigara içimi elde etmek isteyenlere %50 PG - %50 VG oranına sahip standart e-likit içerikleri önerilebilir. Elbette bu, box mod veya vape – pen, pod e-sigara gibi e-sigara tiplerine sahip olanlar ve yüksek direnç (ohm) değeri ile cihazlarını kullananlar için geçerli.

Nargile içimi ise, DTL yani “Direct To Lung” ifadesi ile anılır. Bu içim şekli için, MTL’ nin aksine düşük yüksek watt ve düşük direnç (ohm) tercih edilmelidir. Nargile içimi, elektronik sigara buharının nargile dumanına benzer bir profil sergilemesini sağlarken, düşük seviyeli bir boğaz vurumu sunar.

Özetle, elektronik sigara likiti tercihi ciddi oranda kullandığınız e-sigara ve nasıl bir içim şekli elde etmek istediğiniz ile ciddi oranda ilgilindir.

E-Likitlerle İlgili Diğer Sorulara Kısa Cevaplar...

Elektronik Sigara Likitlerinde Domuz Katkısı Veya Alkol Bulunur Mu?

Sadece domuz değil, e-likit içeriklerinde hiçbir hayvansal katkı bulunmaz. Bununla birlikte, VG içeren hiçbir elektronik sigara likitinde alkol yoktur. E-likit içerikleri, vegan kullanım için idealdir.

Neden Bazı E-Likitler Farklı Renktedir?

Çeşitli aroma katkıları, elektronik sigara likiti içeriklerine farklı renkler verebilirler. Aynı şekilde e-likit içeriğinin saklama koşulları da, likit içeriğinin rengini doğrudan etkileyebilir. Örnek olarak bugün demlenmeye başlayan bir e likit bir kaç ay sonra ilk demlenmeye başladığı renginden daha koyu bir renk alır, bunun nedeni likitlerin içeriğindeki maddelerin bekledikçe daha homojen bir hal almasıdır ve gayet normal bir durumdur.

Elektronik Sigara Likiti Göze Veya Deriye Temas Ederse...

Özellikle dolum ve yapım sırasında (kendi e-likit içeriğinizi yapıyorsanız) e-likit içeriğinin gözlerinize temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde elinize veya cildinize bulaşan likit içeriği, deriniz tarafından hemen emilecektir. Bu nedenle likitin elinize veya gözünüze bulaşmaması için çaba sarf etmelisiniz. Eğer böyle bir durum yaşarsanız en hızlı şekilde likit temas eden bölgeyi bol su ile yıkayın ve herhangi bir anormal durum gözlerseniz doktorunuza başvurunuz.

E-Likit Leke Bırakır Mı? Likit Lekesi Nasıl Temizlenir?

E-likit içerikleri genellikle kıyafetlerinize bulaştıklarında leke bırakmazlar. Ancak yoğun aromalı elektronik sigara likitleri koku bırakabilirler. Kıyafetinize elektronik sigara likiti bulaştığında basit bir temizleme işlemi yeterli olacaktır.

Elektronik Sigara Likiti, Akıllı Telefon Veya Buhar Cihazıma Zarar Verebilir Mi?

Evet bu mümkün. Özellikle akıllı telefonlar ve e-sigara cihazlarının şarjlı pilleri, e-likit içeriklerine karşı hassastır; likitlerin kuruması onları daha “yapışkan” hale getirir. Üstelik her e-likit içinde bulunan eser miktardaki saf su, cihazlarınızın elektronik devrelerine zarar verebilirler.

Elektronik Sigara Buharı Kimler İçin Sakıncalı?

E-likit ürünlerinden elde edilen buhar başta evcil hayvanlar, bebek ve çocuklar için son derece sakıncalıdır. Aynı şekilde astım ve alerjik astıma sahip olanlar, hamile kadınlar, evcil hayvanlar, küçük çocuklar için e-sigara buharı zararlı ve tehlikelidir. Elektronik sigara kullanımını açık havada ve aralıklarla yapmanız tavsiye edilir.

PG Alerjisi Ve Nikotin Zehirlenmesi Nedir?

PG alerjisi, elektronik sigara likiti için gerekli malzemelerden bir tanesi olan propilen glikole karşı gelişen bir tür hassasiyettir. PG alerjisi olan insanların e-sigara kullanmaları önerilmez ve aynı durum alerjik astım, astım, solunum yolu hastaları, kalp ve damar hastalıklarına sahip kişiler, hamile kadınlar ve 18 yaş altındaki kişiler için de geçerlidir. PG alerjisi olan kişilerde burun içinde ve dilde yaralar oluşabilir eğer e likit kullanımından sonra bu tarz bir alerji ile karşılaşırsanız doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Nikotin zehirlenmesi, vücuda alınan aşırı nikotinin bünye üzerinde meydana getirdiği olumsuz etkilerdir. Baş dönmesi, mide bulantısı, kalp çarpıntısı gibi belirtilere elektronik sigara likitlerinin direkt içilmesi veya deriye teması neden olabilir. Bu nedenle kendi e-likit içeriklerini yapanlara lastik eldiven kullanmaları sık sık tavsiye edilir.

Dikkat: Elektronik sigara likitleri yüksek oranda nikotin içerebilirler. Bu nedenle likit içeriklerini doğrudan içmeyi asla denemeyiniz. 18 yaşından küçüklere sitemiz e-sigara veya e-likit satışı gerçekleştirmez.

E-Likit Nasıl Kullanılır?

Elektronik sigara likitleri, bir e-sigara cihazının atomizer tankının içinde bulunan coil pamuğunu ıslatmak için kullanılır. Likit şişelerinin kapağı, ilaç şişelerinde olduğu gibi bastırıp çevirmediğiniz sürece açılmaz; bunun nedeni, çocukların e-likit içeriklerine olan erişimini kısıtlamaktır ve hatta bu tür kapaklara Childproof (Çocuk Korumalı) denmektedir.

Likiti açtıktan sonra, hafifçe koklayabilirsiniz. Özellikle ülkemizde, e-sigara ve bağlı ürünlerle ilgili yasal sınırlamalar, denetimleri ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle elektronik sigara likiti içeriğinin bozulup bozulmadığını anlamak için onu koklayabilirsiniz.

E-likit kapağını açtıktan sonra, atomizer içinde bulunan coil pamuğunu, şişeyi hafifçe sıkarak ıslatabilir ve böylece cihazınızın buhar üretmesi için gereken şartları meydana getirebilirsiniz.

Bir elektronik sigara likiti almadan önce, tedarikçinizi iyi seçmeli ve güvenilir kaynaklardan alışveriş yapmaya özen göstermelisiniz. Kimi bazı kötü niyetli kişiler, e-likit içeriklerini sipariş ettikten sonra içeriği değiştirip firmayı suçlayabilmektedirler. Bunun için tedarikçiler, elektronik sigara likiti iadesi kabul etmezler. Alışveriş öncesinde dikkatlice düşünüp hareket ederseniz, daha sonradan elektronik sigara likit içerikleri ile ilgili ciddi sorunlar yaşamazsınız.

E-Likit İçerikleri Nasıl Saklanmalı?

Elektronik sigara likiti içeriklerinin saklanması, iki yönlü bir konu. Saklama koşulları ilk olarak bir e-likit içeriğinin bozulmadan uzun süre saklanması için tercih ediliyor. Diğer taraftan bir e-likit içeriğinin –özellikle de yüksek nikotin değerlerine sahip salt likit gibi içeriklerin- evcil hayvanlar veya küçük çocuklar tarafından içilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle e-likit ürünlerinin özellikle plastik şişe ve kapakları oldukça sağlamdır ve ancak üzerlerine baskı uygulandığında dolum yapmanıza olanak verirler. Bir elektronik sigara likiti içeriğini uzun süre ve sorun yaşamadan saklamak için çeşitli kurallara uymanız gerekebilir.

* E-likit Şişelerinin Kapaklarını Sıkıca Kapatın Ve Dolum Yapmıyorsanız, Likitlerin Kapaklarını Kapatmayı Kesinlikle İhmal Etmeyin.

* Elektronik Sigara Likiti İçeriklerinin En Büyük Düşmanı Güneş Işığıdır; Güneş Işığı, Sıvı Nikotinin Parçalanmasına Ve Zehirli Kimyasalların Oluşmasına Neden Olur. Bu Nedenle Likit İçeriklerini Işık Almayan Yerlerde Saklayınız.

* Bir E-Likit İçeriğinin Direkt Olarak İçilmesi, Ciddi Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir. Likitlerin İçilmesi Özellikle Çocuklar İçin Ciddi Sorunları Beraberinde Getirir. Bunun İçin, Elektronik Sigara Likiti İçeriklerini Çocukların Ulaşamayacakları Yerlerde Saklamanız Önerilir.

* Sadece Güneş Işığı Değil, Hava İle Temas Da, E-Likit İçeriklerini Etkileyebilir. Bu Nedenle Likit Şişelerini Ağızlarını Kapalı Tutarak Saklamayı İhmal Etmeyin.

* Aşırı Soğuk Ve Aşırı Sıcak, E-likit Ürünleri İçin Zorlayıcı Olabilir, Likitleri Aşırı Sıcak Veya Soğuktan Uzak Tutun.

* Evcil Hayvanlar İçin Likidin İçilmesi Veya Buharının Solunması Sorun Olabilir. Elektronik Sigara Likiti İçerikleri Özellikle Çocuklar İçin Risklidir; Renkli Görseller Ve Koku, Çocukların İlgisini Çekebilir. Bu Yüzden Likit İçeriklerini Küçük Çocukların Veya Evcil Hayvanların Ulaşamayacakları Noktalarda Muhafaza Etmeniz Önerilir.

Elektronik Sigara Likitleri Bozulabilir Mi?

Elektronik sigara likitleri bozulabilir mi? Sorusu aslında aynı zamanda bir e-likit içeriği hangi şartlar altında saklanmalı sorusunun da cevabı niteliğindedir. Şimdi, ilk soruya cevap vermeye çalışalım; e-likit, bozulabilir mi?

Cevap, evet. E-likit içerikleri, saklama ile ilgili tavsiyelere uyulmadığı takdirde bozulabilirler. Temelde bir elektronik sigara likiti içeriğinin en büyük düşmanı, güneş ışığıdır. Likit içindeki sıvı nikotin, güneş ışığına maruz kaldığında, yapısal olarak parçalanır ve toksin madde üretmeye başlar. Ancak Güneş Işığı, bir e-likit içeriğinin tek düşmanı değildir.

Hava ile temas, aşırı sıcak ve aşırı soğuk saklama şartları bir e-likit içeriğinin kalitesini direkt olarak etkileyebilir. Günümüzde e-likit içeriği satan tedarikçilerin, elektronik sigara likiti içerikleri iadesi kabul etmemesinin en önemli nedeni, elektronik sigara likiti içeriklerinin bozulmaya karşı olan hassasiyetidir. Bu hassasiyet aynı zamanda likit içeriklerinin ağzı sıkıca kapatılan, çoğu zaman mat (Güneş Işığı almayan) şişelerde sizlere ulaşmasını sağlar.

Yukarıdakilerin haricinde bir e likitin ömrü üretildiği tarihten itibaren ileri doğru 2 yıldır. 2 yılın sonunda kullanılması tavsiye edilmemektedir. E likit ürünlerinin içerisindeki gliserin maddesi likitlerin uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Gliserinler hazır gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatmak için bir çok üründe kullanılmaktadır.

Günlük E-Likit Tüketimim Ne Kadar Olmalı? Hangi E-Sigara Likitten Ekonomi Sağlar?

Tütün sigarası kullanmayı bırakmış ve e-sigara kullanmaya başlamışsanız, canınız sigara çektiği zamanlarda elektronik sigara kullanabilirsiniz. E-sigara sanılanın aksine tamamen sağlığa zararsız değildir. Bu nedenle cihazlarınızı açık alanda ve sadece sigara içmeyi istediğiniz zamanlarda (günde 3, 5 veya 7 kez) kullanabilirsiniz. Aşırı kullanım, e-likit içeriğinizin kısa zamanda tükenmesine, cihaz içindeki coil ve atomizer yapılarının yıpranmasına ve son olarak da aşırı nikotin nedeniyle çarpıntı, nikotin zehirlenmesi, kalp rahatsızlıkları ve benzeri sağlık sorunları yaşamanıza neden olacaktır.

Elektronik sigara likiti tüketiminizi daha aza indirmek için, sigara içimi için ideal e-sigara ve likitleri kullanabilirsiniz. Bu cihaz ve e-likit içerikleri, düşük watt – az buhar ile nikotin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Pod e-sigara cihazları, PG oranı yüksek likitler, box mod cihazlar bu tip bir kullanım için idealdir ve e-likit kullanımları düşük oldukları için likitten ekonomi de sağlayabilirler.

Farklı E-Likit İçeriklerini Karıştırmam Mümkün Mü?

Aslına bakarsanız, bir elektronik sigara likiti belli malzemelerin karıştırılması ile elde edilen, ısıtıldığında aerosol’e dönüşebilen bir tür sıvıdır. E-sigara kullanımının yaygın hale geldiği günden bu yana kullanıcılar, tek bir aromadan oluşan e-likit içeriklerini karıştırırlar ve genellikle karıştırılan e-likit içeriklerinin aromaları tütün ve meyve şeklindedir.

Elektronik sigara kullanıcıları tarafından sık sık tekrar edilen bir diğer elektronik sigara likiti karıştırma metodu da, beğenilen aromalara sahip e-likit içeriklerinin boğaz vurumu derecesini arttırmak ya da elektronik sigara likiti içeriklerinin nikotin seviyesini düşürmek için kullanılan Nbase kullanılmasıdır.

Kullandığınız elektronik sigara likiti aroması, birden fazla lezzeti içinde barındıran bir ürünse, genellikle e-likit karıştırma işlemi kullanıcılara önerilmez. Karıştırma genellikle tek bir aroma lezzetine sahip ürünler arasında yapılır veya Nbase ile e-likit içeriğinin içim deneyimi farklılaştırılır. Günümüzde, örneğin limonlu kek ve yine karışık meyve aromasına sahip iki Premium likit içeriğinin karıştırılması çok tavsiye edilmez; çünkü bu bir tür aroma – tat – lezzet karmaşası meydana getirir.

Uzun Süre Yüksek Nikotinli Likit Tüketilirse Ne Olur?

E-likit içerikleri içinde bulunan nikotin, tütün lobisi ve benzeri çevrelerin iddia ettiklerinin aksine, kansere neden olmaz. Bir tütün ürününde kansere neden olan unsurların başında kuru tütün yapraklarının yanması ile açığa çıkan kimyasal maddeler gelir. Ancak bu durum, nikotini tamamen zararsız yapmaz; nikotin kan basıncını arttıran, tansiyonu yükselten bir maddedir ve uzun süreli kullanım damarlarınıza, kalbinize zarar verebilir.

Bu nedenle önerilen, genellikle e-likit ve elektronik sigara cihazı kullanım ve tercihinin belli kurallar dahilinde yapılmasıdır. Gün içinde çok sık cihazı kullanmak, yüksek nikotinli elektronik sigara likiti tercih etmek ciddi sağlık sorunlarına ve nikotin zehirlenmesine neden olabilir. Bu noktada “e-sigara, tamamen zararsız değildir” hatırlatmasını bir kez daha yapmamızda fayda var.

Nbase Nedir?

Nbase, elektronik sigara likiti yapmanıza da olanak sağlayan, aromasız ve PG – VG ve sıvı nikotinden oluşan bir bileşendir. Kullanıcılar tarafından 50 PG – 50 VG veya 70 VG – 30 PG oranına sahip bu bileşenler, aroma ile karıştırılır ve e-likit üretimi için kullanılır. Aynı zamanda bu renksiz ve tatsız karışım, e-likit içeriklerindeki nikotin veya PG – VG değerlerinde değişiklik yapmak için de zaman zaman tercih edilebilir. Günümüzde 500 ml – 1000 ml’lik bidon ve saklama kaplarında kullanıcılara sunulan NBase içerikleri, tıpkı e-likit içeriklerindeki gibi değerleri 0,3 mg – 1.2 mg arasında değişen nikotin değerleri ve PG – VG oranlarına sahiptirler.

Elektronik Sigara Likitlerinin Nikotinini Sürekli Düşürmeli Miyim?

E-sigara ve pod e-sigara, mod box, mod gibi model sınıfları, sizleri tütün sigarasından uzak tutmak için üretilmişlerdir. Kullanım sürecinde e-likit içeriklerindeki nikotin seviyesini düşürme şartı yok; ancak bu şekilde, önce tütün sigarasını ve daha sonra nargile gibi tütün ürünlerine veda edebilirsiniz. 0,9 mg / 1.2 mg gibi yüksek nikotin değerlerine sahip elektronik sigara likitlerini uzun süre kullanmak, vücuda aşırı nikotin yüklemesi yapacağından sağlık bakımından riskli olabilir.

Doğru kullanımı; kademeli olarak nikotin seviyesini düşürmek ve zamanla cihazı kullanım sıklığını azaltarak tamamen e sigara ürünlerinide kullanımını bırakarak bağımlılıktan kurtulmanız olmalıdır. Örnek gün içerisinde belli saatler belirleyin ve bu saatler arasında kullanmamaya kendinizi şartlayın veya aracınız ile giderken gideceğiniz yere kadar kullanmayacağınıza kendinizi şartlayın bu şekilde kısa kısa aralıklar ile süreyi uzatabilir ve tamamen nikotin bağımlılığında kurtulabilirsiniz.

Boğaz Vurumu Nedir? Neden Önemlidir?

Boğaz vurumu, elektronik sigara kullanıcıları arasında sık sık kullanılan bir kavram olmakla birlikte bir e-sigara cihazı tarafından üretilen buharın, içe çekildiğinde geniz ve boğaz bölgesinde meydana getirdiği etkiye verilen isimdir. Nikotin derecesi başta olmak üzere, nargile içimi – sigara içimi (DTL – MTL) seçimleri, ohm değeri, atomizer tankın hava kanalı ayarları, watt derecesi gibi unsurlar, boğaz vurumu etkisini etkileyen birincil unsurlardır.

Sigara içimi cihazlarda (box mod veya pod elektronik sigara), PG veya nikotin değeri yüksek e-likit içeriklerinde boğaz vurumu serttir. Buna karşılık nargile içiminde boğaz vurumu seviyesi daha düşüktür. Elektronik sigara cihazınızın performansı, hangi tip e-likit tüketeceğiniz, e-sigara kullanım dereceniz gibi unsurlar, boğaz vurumu ile doğrudan etkilidir ve bu nedenle de boğaz vurumu önemli bir konudur.

Elektronik Sigara Boğazımı Yakıyor Ve Öksürüyorum Neden?

Genellikle tütün sigarası veya nargile alışkanlığını sınırlandırma ve e-sigara kullanmaya başlayanların, bu cihazları kullanırlarken genellikle öksürmeleri doğaldır; elektronik sigara kullanımına alışmak için belli bir süre geçmesi gerekebilir. E-sigara kullanırken tıkanıyor veya öksürüyorsanız, aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekebilir;

* Nikotin Seviyesi Yüksek E-Likit İçeriklerinden Uzak Durun Ve Başlangıç İçin Daha Az Boğaz Vurumu Sunan Nargile İçimi Cihazları Tercih Edin.

* E-sigara Kullanırken, Kullanım Sıklığınıza Bağlı Olarak Coil Ve Atomizer, Pod E-Sigara Kullanıyorsanız Kartuşların Yeni Olduğundan Emin Olun.

* Elektronik Sigara Cihazınızın Atomizer Hava Kanalları / Drip Tip (Ağızlık) Ve Diğer E-Likit Teması Bulunan Kısımlarını Temizleyin.

* Nikotin Alerjisi, Astım Veya KOAH Sahibi Kişiler İçin E-Sigara Kullanımı Uygun Olmayabilir.

* Yüksek Boğaz Vurumundan Uzak Durmak İçin Elektronik Sigara İle Gün İçinde Sık Sık Su Tüketmeniz Önerilir. Yoğun E-Sigara Kullanımı Boğaz Kuruluğuna Yol Açabilir.

E-Sigaraya Yeni Başlıyorum, Hangi Elektronik Sigara Likiti Çeşidini Ve Aromasını Tercih Edebilirim?

E-sigara kullanmaya yeni başlayanlar için, kullandığınız tütün sigarasındaki nikotin değerine sahip e-likit içerikleri uygundur. Tütün sigarasına kalıcı olarak veda etmek isterseniz, nikotin seviyesini kademeli olarak düşürmeniz mümkündür.

Elektronik sigara likitleri sizlere geniş bir aroma seçeneği sunar, bu nedenle de aromalar konusunda damak zevkinize güvenebilir veya tütün sigarasına benzeyen tütün aromalı e-likitleri tercih edebilirsiniz.

Sorularda Ara

Gösterilen: 0 ile 0 arası, toplam: 0 (0 Sayfa)