Mod Batarya Bilmeniz Gerekenler

E Sigara Mod Batarya Nedir?

E-sigaralar, dünya üzerinde tütün ürünleri kullanan farklı millet, yaş ve cinsiyetten insanların sigaraya ile ilgili sağlıksız alışkanlıklarını sonlandırmak için üretilmiş olan son derece kullanışlı elektronik cihazlardır ve her elektronik cihaz gibi, elektronik sigara da çalışmak için belli oranda elektrik enerjisine ihtiyaç duyar. E-sigara mod batarya, bu işlevi yerine getirir. Peki pil – batarya gövdesi yerine neden mod gövdesi sık sık tercih edilir?

Bunun en önemli nedeni, e-sigara mod batarya çeşitlerinin elektrik  enerjisi sağlarken aynı zamanda e-sigara içim şekilleri ile ilgili ayarlamaların “pil gövdesi” üzerinden yapılmasıdır. Yani içim modu, pil ve bataryanın bulunduğu gövde üzerinden yapılır ve bu nedenle elektronik sigara modellerinde bu kısım “mod gövde” veya “mod batarya” gibi isimlerle anılır. Mod ayarı, farklı tipteki elektronik sigara cihazlarında farklı şekillerde yapılırlar. Kimi zaman bu ayar, “vape - pen” modellerinde ateşleme düğmesine sık sık ve tekrar tekrar basmakla veya ekranlı bir gövde üzerinden düğmelerle gerçekleştirilebilir.

Mod Gövde - Atomizer Ve E-Sigara Kiti Farkı

Ülkemizde faaliyet gösteren elektronik sigara tedarikçi sitelerinde “mod kit”, “starter kit”, “atomizer” gibi ifadelere sık sık rastlarsınız. Mod kit, atomizeri ve mod gövdesi ile kullanıma hazır bir seti tanımlamak için kullanılır. Şarjlı pil dışında, bir mod kitin eksiği sadece kullanılacak e-likit içeriğidir.

Özellikle mod e-sigara modellerinin farklı atomizerlerle kullanılabilmesi, atomizer ve mod gövde ile ilgili kavramların farklılık göstermesine neden olur. Kimi zaman siteler size sadece mod gövde satabilirler; bu nedenle e-sigara dünyasına yeni giren biriyseniz, alacağınız ürünün açıklamasını iyice okuyun ve kötü sürprizlerle karşılaşmayın. Kimi zaman da alacağınız ürün sadece bir atomizerden ibaret olabilir. Mod Kitler pil ve e-likit olmadan satılırlar.

Starter Kit, elektronik sigara modellerinde “başlangıç kiti” için kullanılan bir terimdir; kullanımı son derece kolay ve pratik olan bu e-sigara modelleri, tütün sigarasından kurtulmak isteyen yeni kullanıcılar için idealdir.

E-sigara dünyası için bir diğer ürün de “sarım kiti” olarak bilinen aparatlar toplamıdır. Bu kitler genellikle RBA atomizer kullanan e-sigara kullanıcılarına sunulurlar. İçlerinde deneyimli bir elektronik sigara kullanıcısının kendi coil (bobin) sarımını yapması için -sarım teli ve organik pamuk dışında- gerekli olan her şey bulunur. Bu aparatlar arasında; seramik uçlu cımbız, bobin sarım çubukları, atomizer yuva alyeni, küçük bir tornavida gibi araç – gereçler bulunur.

Mod Bataryasının Kaç Saat Dayanacağı Nasıl Öğrenilir?

Pilin Bittiğini Veya Bitmekte Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Elektronik sigara modellerini kullanmaya başladıkça, cihazınızın pil ömrü hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmaya başlarsınız. Ancak hemen her e-sigara modelinde pil seviyesi, genellikle bir şekilde kullanıcıya iletilir.

Box mod e-sigara ve mod elektronik sigara modellerinin mod batarya gövdesi üzerinde bir ekran bulunur. Bu ekran ve yanında bulunan düğmeler sayesinde sadece içim modu ayarı değil, aynı zamanda e-sigara içimi ile ilgili çeşitli ayarlamalar da kolayca yapılabilir. Vape-pen veya pod mod elektronik sigara cihazlarında ise, ateşleme düğmesinin altında bulunan led lambalar yeşil, mavi, kırmızı, turuncu veya beyaz renkte ışık vererek, pilin - mod bataryasının durumunu kullanıcıya iletirler.

Kısaca özetlemek gerekirse, mod e-sigara cihazlarında mod batarya gövdesi üzerindeki ekran üzerinden, diğer elektronik sigara cihazlarında ise, ateşleme düğmesinin altındaki kısımdan pil ve batarya seviyesini öğrenmeniz mümkündür. Pod e-sigara veya pod mod elektronik sigara olarak bilinen modeller küçük olduğu için, tahmin edebileceğiniz üzere, mod ayarlarının veya batarya seviyesinin göründüğü bir ekran bulunmaz veya bu ekran çok küçüktür. Mod elektronik sigara modellerinde ise, geniş mod batarya gövdesi 0.9 – 1.2 inçlik TFT veya iki renkli ekranların gövde üzerinde bulunması için yeterli alan bulunur.

Şarjlı Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Box mod ve mod elektronik sigara modellerinin yaygın kullanımı değerlendirildiğinde, bir şarjlı pilin nasıl saklanması ve kullanılması gerektiği çok daha önemli bir hal almaktadır. 18650 piller, standart bir AAA pilden farklı olarak kalın bir koruyucu dış yüzeye sahiptirler. Bu yüzeye zarar verecek unsurlar, dolaylı yoldan e-sigara deneyiminize zarar verir; aynı şekilde elektronik sigara modellerindeki problemler de şarjlı pillere zarar verirler.

18650 Pil, özellikle e-likit sızıntısına karşı hassastır. Bir elektronik sigara likiti içindeki sıvı nikotin, kuruduğunda elektronik cihazlar için riskli hale gelir ki, bu elektronik cihazlara e-sigara ve cep telefonlarınız da dahildir. Bu nedenle uzun ömürlü bir şarjlı pil kullanımı için, likit sızıntısını önlemeniz gerekir; önlemeniz mümkün değilse, likit sızıntısı gerçekleştiğinde likiti silmeniz veya özellikle box mod e-sigara veya mod elektronik sigara modelleri ile koruyucu kılıf ve benzeri araçlar kullanmanız gerekiyor. Aşağıdaki kullanım tavsiyelerine uyarsanız, mod e-sigara modellerinde kullanacağınız 18650 şarjlı pillerin kullanım ömrünü ciddi oranda arttırabilirsiniz.

* Pillerinizi Nemden Uzak Tutun. Nem, Tüm Elektronik Cihazlarda Olduğu Gibi, Şarjlı Pillere De Ciddi Oranda Zarar Verebilirler.

* Şarjlı Pillerin Dış Yüzeylerini Soymayın; Eğer 18650 Şarjlı Pil Alacaksanız, Pillerin Dış Yüzeylerine Dikkat Edin. Paslı Ve Dış Yüzeyi Soyulmuş Pillerden Uzak Durun.

* E-likit Sızıntısının Pil Yuvasına Ulaşmasını Engellemek İçin, Likit Tankına Dikkat Edin. Sızıntıdan Kalanların Kurumasını Engelleyin Ve Mod E-Sigara Modelleri İçin Bir Tür Koruyucu Kılıf Kullanmaya Özen Gösterin.

* Üst Ve Alt Şarj Pin Kısmı Paslı Pillerden Uzak Durun.

* E-Sigara Modelinizi, Uygun İçim Modlarının Sunduğu Watt ve Ohm Dereceleri İle Kullanın. Bir Elektronik Sigarayı Son Watt Değerinde Kullanmaktan Kaçının.

* Markasız Şarjlı Pillerden Uzak Durun; Zarar Görmüş, Markasız Veya Yıpranmış Piller E-sigara Cihazlarının Patlamasına Dahi Neden Olabilir.

Mod Bataryası / Şarjlı Pil Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bir e-sigara cihazını meydana getiren en önemli kısımlardan bir tanesi de, pil mod gövdesidir. Bu kısım için gerçekleştireceğiniz bakım, sizlere uzun süreli bir elektronik sigara kullanımı olarak geri dönecektir. Daha uzun ömürlü bir kullanım için; ilk olarak e-sigara cihazınızı kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutmayı unutmayın.

Bununla beraber, mod bataryası kullanan veya şarjlı pille çalışan cihazlarda, pil yuvasını / pil terminalini sık sık kuru e-likit kalıntılarından temizlemek son derece önemlidir. Koruyucu bir önlem olarak, mod batarya veya pil gövdesi olarak da anılan mod gövde için silikon - kauçuk malzemeden üretilmiş kılıflar da kullanmanız mümkündür.

Mod bataryası, sabit pil türlerini ifade etmek için tercih edilirler. Kimi durumlarda, şarjlı piller e-sigaraya güç vermesi için tercih edilir. Şarjlı pilleri şarj etmek için, mod gövdesindeki şarj girişine nazik davranmalısınız; zira bu kısım özellikle uzun süreli kullanımda ciddi sorunları beraberinde getirir ve kullanım ömrü uzadıkça şarj girişi yıpranıp bozulabilir.

Şarjlı pilleri şarj etmek için şarjlı pili şarj aleti kullanın ve tamamen dolmuş pilleri şarj etmek için zorlamayın. Uzun süre şarjda kalan pillerin kullanım ömürleri ciddi oranda düşebilir. Şarjlı pillerle ilgili bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da; aşırı sıcak veya soğuğun bu piller için ciddi sorun olmasıdır. Pilleri uzun süre şarj etmediğinizde derin boşalma denen bir duruma gelir ve Li-On pilleriniz Ni-Mah denen bir moda dönüşür ve tekrar kullanılamaz durumlara gelebilir. Bu sorunla karşılaşmamak için pillerinizi kullanmasanız dahi ara sıra şarj ediniz ve kesinlikle harici pil şarj cihazı kullanınız.

Mod Bataryası Dolu Olmasına Rağmen Çalışmıyor?

E-sigara kullanıcıları arasında sık rastlanan önemli sorunlardan bir tanesi de, mod bataryası veya şarjlı piller dolu olmasına karşın elektronik sigara cihazının çalışmamasıdır. Pek çok e-sigara kullanıcısının karşı karşıya geldiği bu sorunu çözmek için birkaç adım atmanız gerekebilir.

* İlk olarak bir e-sigara modelinin nasıl açıldığından ve ateşlendiğinden emin olun. Günümüzde özellikle pod mod elektronik sigara veya vape – pen e-sigara cihazları aynı şekilde açılmazlar, ateşlenmeye hazır hale gelmeleri için farklı açılma şekilleri bulunabilir.

* Mod bataryası veya pili dolu olmasına karşın, buhar üretmeyen e-sigara modelleri ile ilgili bir diğer sorun da, pillerdeki problem olabilir. Pillerin dolu olmalarına ek olarak aynı zamanda, e-sigara cihazınızdaki pil yuvasındaki pinlere dikkat etmeniz gerekebilir; sızmış ve daha sonra kurumuş olan e-likit kalıntıları, toz veya kir, pillerden e-sigara cihazına enerji akımını engelleyebilir; bu nedenle pil yuvalarına ve pillere gereken önemi göstermeniz gerekebilir.

* Elektronik sigara cihazlarında özellikle pil terminalini likit kalıntılarından korumak için alkollü bezle sık sık belli aralıklarla silin ya da e-sigara cihazınızın gövdesi ve pil terminali için bir tür koruyucu kılıf kullanın. Bu tedbir, sabit mod bataryalı e-sigara cihazları için de geçerlidir.

* Bir e-sigara cihazını meydana getiren farklı aksamlar bulunur; buna karşın, hemen her elektronik sigara modelinin temelde bir atomizer (daha eski e-sigara cihazlarında clearomizer) ve mod – batarya gövdesinden oluştuğunu kendiniz de görebilirsiniz. E-likit sızıntısı başta olmak üzere toz ve bağlantı sorunları, atomizer ile mod gövde bağlantısında çeşitli sorunlar meydana getirebilir; bu nedenle atomizeri mod batarya kısmından çıkarın ve temizleyin.

* Saydığımız unsurlara ek olarak mod bataryası içindeki sabit pil veya şarjlı pil sorun çıkarabilir; su ve nem kaynaklı sorunlara ek olarak, pil koruma yüzeyinin aşınmış olması ve diğer sorunlar, pillerin çalışmasını engeller hatta patlamasına dahi neden olabilir.

* Mod bataryası tam dolu iken şarj etmeye devam etmek, sık ve yüksek watt değerleri ile e-sigara ateşlemesi yapmak ve diğer sorunlar da başta pil gövdesinin zarar görmesine ve çalışmamasına neden olabilir.

Mod Bataryası Nasıl Şarj Edilmeli?

E-sigara dünyasında bir mod batarya çeşidini şarj etmenin iki ana şekli vardır. Bunlardan birincisi; pod mod elektronik sigara, vape – pen ve benzeri “sabit batarya gövdesi” kullanan cihazlar kullanmaktır. Aynı zamanda bazı pod e-sigara cihazlarının bazı modelleri, mod batarya gövdesi ile birleşen bir tür şarj yuvası kullanırlar ve bu yuva USB bağlantı noktası ile bilgisayara bağlanabilir. Mod bataryası nasıl şarj edilmeli sorusunun cevabını, üç şekilde vermek mümkün.

* Sabit Lityum Pilli Cihazlarda: Bu tip cihazların çoğunda bir mikro USB şarj girişi bulunur. Bazı yeni nesil elektronik sigara modellerinde ise şarj girişi USB Type – C şeklinde kendisini gösterir. E-sigara cihazlarında mod bataryası şarjı için gerekli olan şarj kablosu genellikle kutu içeriğinden çıkar. Vape – pen olarak bilinen modeller, bazı box mod cihazlar bu şekilde şarj olurlar.

* 18650 Şarjlı Pil Kullanan Modellerde: Elektronik sigara modelleri 18650 şarjlı piller olmadan satılırlar; üstelik bu modelleri aldığınızda pilleri ayrıca şarj etmeniz gerekir. Güvenlik nedeniyle şarjlı pil, tedarikçilerde boş şekilde saklanırlar ve ayrıca satılırlar. Şarjlı pil kullanan e-sigara modelleri için şarjlı pilleri dışarıda bir tür şarjlı pil şarj aleti kullanarak şarj etmeniz önerilir çünkü, e-sigara modelleri ne kadar kaliteli olurlarsa olsunlar, uzun süreli kullanımlarda şarj girişleri sorun çıkarabilir.

* Pod Elektronik Sigara Cihazlarında: Pod e-sigara modellerinin çoğunda mod bataryası, bir tür yuva ile birleşir ve bu şekilde şarj olur. SMOK Infinix ve benzeri pod sistem e-sigara modelleri bu şekilde pil gövdelerini şarj ederler.

Şarjlı Pil Tipleri Nelerdir?

Şarjlı piller bugün hemen her elektronik cihaz için kullanılırlar. Söz konusu e-sigara modelleri olduğunda, mod elektronik sigara cihazlarının şarjlı pil kullanımı konusunda son derece önemli olduklarını belirtmekte fayda var. Yani mod box ve mod e-sigara modelleri, şarjlı pillerin kullanıldığı başlıca çeşitler arasında gelir. Bununla beraber, e-sigara cihazları için kullanılan 18650 pil modelleri de kendi içinde çeşitlere ayrılırlar.

Boyut Ve Çaplarına Göre: E-sigara modellerinde sıklıkla 18650 şarjlı pil modelleri kullanılır. Ancak, bir tür şarjlı pil şarj aleti ile şarj edilip kullanılmaya hazır olan şarjlı pillerin farklı boyutta olan modelleri de mevcuttur. Bu modeller, 18650 şarjlı pil çeşitlerinden farklı olarak 21700, 18350 veya 21350 gibi kod numaralı isimler alırlar. Peki bu kod numaraları ne anlama geliyor?

18650 pil, temelde boyu 18 mm çapında, 65 mm boyunda ve silindir şekilli bir şarjlı pili tarif etmek için kullanılır. Değişen sayılar, pillerin çap ve boylarının farklı olduğu anlamına gelir. Bazı mod elektronik sigara modellerinin pil yuvaları, farklı çap ve boylardaki şarjlı piller için uygun pil yuvalarına sahiptirler ancak genel olarak 18650 pil, mod e-sigara modellerinde sıklıkla tercih edilir. Bu piller, mAH (miliamper – per – hour) ifadesi ile sınıflandırılırlar; enerji kapasiteleri bu şekilde belirlenir ve Samsung, Sony, LG ve benzeri firmalar tarafından üretilirler.

Kullanım Alanlarına Göre: Lityum iyon piller, genellikle elektronik cihazlarda sıklıkla karşımıza çıkar. Ancak üretim malzemelerine bağlı olarak, farklı şarjlı pil tipleri de mevcuttur. KOH, LiOH, NaOH gibi şarjlı pil tipleri de mevcuttur ancak bunlar genellikle elektrikli ev aletlerinde kullanılır.

E-Sigara Cihazlarındaki Durumlarına Göre: Elektronik sigara modellerinde şarjlı piller, dışardan şarjlı olan modeller veya cihaza bütünleşik bir biçimde bulunabilirler. Boyutu küçük e-sigara cihazlarında ve pod e-sigara modellerinde kullanılan bu tipteki piller, bir tür şarj yuvası veya pil gövdesi üzerinden şarj edilirler.

Hangi Mod Bataryalarını Seçmelisiniz?

Aslında bir e-sigara modelinin pek çok farklı sınıf ve işleve sahip parçaları bulunur. Yine de, temelde her e-sigara çeşidinin atomizer – coil – tank ve mod batarya olmak üzere iki ana kısımdan meydana geldiğini söylemek mümkün. Pod elektronik sigara modellerinde, atomizer, coil ve tank birleşir ve bir “pod” yani “kartuş” haline alır. Diğer modellerde ise mod batarya gövdesi, 18650 şarjlı pille çalışabilir veya dahili bir lityum -  ion pil kullanabilir.

E-sigara modelleri incelendiğinde; nargile içimi için uygun olan elektronik sigara modellerinin genellikle birden fazla şarjlı pil (18650 pil) ile çalıştığı görülebilir. Bununla birlikte vape – pen olarak da bilinen “buhar kalemi” modelleri ise, sabit bir lityum pil kullanırlar ve pillerin dışardan şarj edilmesi mümkün değildir. Pod mod e-sigara modellerinde de batarya, dışardan şarj edilmez. Box mod e-sigara modelleri incelendiğinde ise, çoğunluğunu tek bir şarjlı pil ile çalıştığı görülebilir.

Özetlemek gerekirse, mod batarya seçimi temelde e-sigara seçimi demektir. Elektronik sigara kullanmaya başlamadan önce, içim şekline karar verin ve MTL (sigara içimi) veya DTL (nargile içimi) arasından seçim yapın; daha sonra seçeceğiniz elektronik sigara, aksam ve özellikleriyle size bir mod batarya seçimi yaptıracaktır.

Pilleri dışardan şarj etmenizi sağlayan mod e-sigara modellerinde, tercih edeceğiniz pek çok farklı 18650 şarjlı pil çeşidi bulunur. LG, Sony, Samsung ve daha pek çok firma 18650 pil üretmektedir.

Sorularda Ara

Gösterilen: 0 ile 0 arası, toplam: 0 (0 Sayfa)